At a fruit store, mangoes were sold at $3 each. When a customer buys 5 or more mangoes, a 5% discount will be given. Anne bought 3 mangoes on Monday and 7 mangoes on Tuesday. How much did Anne pay for the mangoes on the two days in total after the discount? (2 marks)
Answer: $ 28.95
Workings
monday → 3 mangoes
since its less than 5 mangoes, no discount
monday cost → 3 x $3 = $9
tuesday → 7 mangoes
since its more than 5 mangoes, 5% discount
tuesday cost → 7 x 3 = $21
tuesday discount
→ 21 x 5% = $1.05
tuesday cost after discount
→ 21 - 1.05 = $19.95
total
→ $9 + $19.95 = $28.95
Video explanations
1 video